Napis Gwarancja producenta

Mechanizm wycieraczkek

Wybierz markę samochodu dla poszukiwanego mechanizmu wycieraczkiAutomatycznie włączane spryskiwacze szyb i reflektorów

Zadania automatycznie włączanych spryskiwaczy szyb i reflektorów

Automatycznie włączane spryskiwacze szyb kabiny oraz reflektorów są coraz częściej stosowane w nowoczesnych samochodach. Włączają się samoczynnie, po wykryciu przez czujniki brudu osiadłego na szybie lub reflektorze. Ich praca na bieżąco dostosowywana jest do warunków w jakich porusza się pojazd. Automatycznie, na podstawie danych otrzymanych z sensorów dostosowują swoje działanie do stopnia zanieczyszczenia czyszczonych elementów. Automatyczne czyszczenie i mycie szyb reflektorów mijania i drogowych stosowane jest zazwyczaj w przypadku wyposażenia samochodu w lampy ksenonowe lub biksenonowe. Przy zastosowaniu tego typu źródła światła, używanie układu oczyszczającego szyby reflektorów jest w niektórych państwach – w tym także w Polsce – obowiązkowe.

Budowa układu oczyszczania szyb i świateł

Układ do oczyszczania szyb i reflektorów składa się z czujników wykrywających wodę i brud, zaprogramowanego sterownika, silników wycieraczek i spryskiwaczy oraz wycieraczek i spryskiwaczy. Praca spryskiwaczy zsynchronizowana jest z działaniem wycieraczek.

Zasada działania czujników spryskiwaczy

Czujniki, w oparciu o które pracują spryskiwacze wykrywają wodę i brud bazując na zniekształcaniu lub odbijaniu przez nie światła. Kiedy szyba reflektora jest czysta to praktycznie nie odbija lub odbija tylko bardzo niewielką część wiązki światła emitowanego przez diodę LED. W związku z tym do detektora czujnika nie wraca lub wraca tylko jej niewielka część. Sytuacja taka nie powoduje zainicjowania pracy spryskiwacza. Inaczej ma się rzecz gdy szyba reflektora jest mocniej zabrudzona. W takiej sytuacji część wiązki światła emitowanej przez diodę LED odbija się od zanieczyszczeń i wraca do fotodetektora czujnika. Ilość światła odbitego jest zależna od stopnia zabrudzenia szyby reflektora. Jeżeli ilość światła odpowiada lub jest większa od wartości ustalonej, przy jakiej ma rozpocząć pracę spryskiwacz, sterownik inicjuje jego pracę.

Więcej o automatycznie włączanych spryskiwaczach szyb i reflektorów