Napis Gwarancja producenta

Reflektor

Wybierz markę samochodu dla poszukiwanego reflektoraReflektory projekcyjne (PES)

Reflektory projekcyjne określane są skrótem PES, wywodzącym się od pierwszych liter angielskich słów Poly-Elipsoid System, oznaczających reflektor polielipsoidalny. Stosowane są głównie w nowszych modelach samochodów. Zastępują one reflektory projekcyjne, które ze względu na zmniejszanie się powierzchni, spowodowane coraz mniejszymi powierzchniami czołowymi pojazdów, mają niewystarczającą wydajność świetlną.

Budowa reflektorów PES

Reflektory projekcyjne charakteryzują się jak najbardziej możliwym ograniczeniem wymiarów odbłyśnika. Zamiast szyby posiadają soczewkę rozpraszającą. Jej zadaniem jest ustalanie charakterystyki strumienia świetlnego emitowanego przez reflektor. Szyba znajdująca się przed soczewką jest gładka.

Działanie reflektora PES

Funkcjonowanie reflektorów projekcyjnych opiera się na rozwiązaniu zbliżonym do wykorzystywanego w rzutniku do slajdów. Jedno ognisko światła, stanowiące zarazem jego źródło, emituje skupione promienie świetlne, które natrafiając odbłyśnik (lustro), odbijają się od niego i przechodzą przez drugie ognisko, przekształcając się w rozproszony strumień świetlny.

Więcej o reflektorach projekcyjnych (PES)