Napis Gwarancja producenta

Serwis / inspekcja / przegląd - części

Obsługa codzienna samochodu

Każdorazowe sprawdzenie przez kierowcę stanu technicznego samochodu rozpoczęciem jazdy wpływa pozytywnie na jego samopoczucie oraz komfort jazdy. Dzięki temu kierowanie autem jest bardziej bezpieczne. Zmniejsza się ryzyko zaistnienia wypadku a dodatkowo spada prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Czynnościami składającymi się na codzienną obsługę samochodu i kontrolę jego stanu technicznego mającymi bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżowania są:

- kontrola stanu ogumienia i ciśnienia w oponach

- kontrola działania hamulców

- kontrola działania układu kierowniczego

- kontrola oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego

- kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych

- kontrola poziomu oleju

- kontrola szczelności układu paliwowego

- sprawdzenie czystości szyb, działania wycieraczek

- sprawdzenie czystości reflektorów i lamp

- sprawdzenie czystości tablic rejestracyjnych

Ponadto przed jazdą należy odpowiednio ustawić siedzenie kierowcy. Właściwie ustawiony zagłówek powinien wystawać około półtora centymetra powyżej głowy. Dobrze jest również sprawdzić ustawienie lusterek zewnętrznych oraz lusterka wewnętrznego.

Szczegółowe informacje dotyczące sprawdzenia auta przed wyruszeniem w drogę znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Mogą one nieznacznie się różnić dla różnych samochodów. W samochodach zaawansowanych technicznie wskazane jest również sprawdzenie informacji wyświetlanych przez komputer pokładowy na panelu sterowniczym. W przypadku zapalanie się którejś z kontrolek należy zastosować się wskazówek zawartych w instrukcji obsługi samochodu.

Więcej o obsłudze codziennej samochodu