Napis Gwarancja producenta

Tarcza hamulcowa

Wybierz markę samochodu dla poszukiwanych tarcz hamulcowychTarcze hamulcowe

Ze względu na to, że tarcze hamulcowe są elementami układu hamulcowego samochodu najbardziej narażonymi na duże obciążenia, ich jakość oraz konstrukcja mają decydujące znaczenie dla funkcjonowania hamulców. Na skuteczność hamulców w dużej mierze wpływa jednorodność materiału, z którego wykonane są tarcze oraz ich kształt geometryczny. W trakcie hamowania, energia wyzwalana podczas tego procesu zostaje przekazana tarczom hamulcowym, skąd z kolei następuje jej oddanie do otoczenia. Tarcze hamulcowe mogą rozgrzać się do temperatury nawet ośmiuset stopni Celsjusza. Aby hamulce były gotowe do pracy przy kolejnym hamowaniu, muszą być szybko schłodzone. Innymi słowy ciepło musi być skutecznie odprowadzone ze strefy tarcia. W przypadku nadmiernie nagrzanych tarcz hamulcowych występuje zjawisko „fadingu”, czyli zanikania siły tarcia w wyniku znacznego nagrzania się elementów ciernych.

Tarcza hamulcowa

Jakość tarcz hamulcowych

Ze względu na ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, jakość tarcz hamulcowych kontrolowana jest bardzo dokładnie już podczas produkcji. Z tego też powodu są one poddawane dużej liczbie badań. Tarcze są dostosowywane do właściwości okładzin ciernych. Po odlaniu poddawane są badaniu rentgenograficznemu. Jego celem jest wykrycie mogących wystąpić wad materiałowych. Po skończeniu obróbki mechanicznej kontrolowane są wymiary, rozłożenie twardości, kształt, równoległość powierzchni ciernych, chropowatość powierzchni ciernych. Dopuszczalne odchylenie równoległości powierzchni ciernych wynosi dziesięć mikrometrów. Maksymalna chropowatość powierzchni ciernych nie może przekraczać jednego i dwóch dziesiątych mikrometra. Wyróżnia się tarcze hamulcowe jednoczęściowe, czyli pełne i tarcze hamulcowe podwójne, czyli wentylowane. W tarczach hamulcowych podwójnych, między dwiema tarczami pełnymi umiejscowione są żebra, dzięki którym odbywa się chłodzenie wewnętrzne.

Więcej o tarczach hamulcowych

POLECAMY

Tarcze hamulcowe Brembo

Rok 2011 był bardzo istotny dla firmy Brembo. Świętowaliśmy 50-lcie istnienia pełnego technicznych, sportowych i rynkowych sukcesów. 11 stycznia 1961 roku Emilio Bombassei i Italo Breda założyli Officine Meccaniche di Sombrero, przodka dzisiejszego Brembo. Mając zaledwie dwadzieścia lat, razem z nimi uczestniczył w tym wydarzeniu Alberto Bombassei, dzisiejszy prezes grupy Brembo. Taki był początek pięćdziesięcioletniej przygody, która utorowała Brembo drogę na szczyt. Produkcja samochodowych tarcz hamulcowych zaczęła się w 1964 roku. W 1972 rozpoczęliśmy sprzedaż układów hamulcowych do motocykli, a trzy lata później – dostarczanie układów do bolidów F1 Ferrari. W ciągu półwiecza, dzięki ciągłym innowacjom i badaniom nad materiałami i procesami produkcyjnymi, Brembo stało się jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie. Od 1995 roku jesteśmy notowani na mediolańskiej giełdzie, wprowadziliśmy też strategię wzrostu i umiędzynarodowienia, dzięki czemu obroty firmy sięgają miliardów euro, a produkcja odbywa się w 36 zakładach zatrudniających 6000 pracowników w 15 krajach. Dziś Brembo świętuje swe 50-lecie jako ciągle rozrastający się koncern i grupa zdolna do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami rynku.

Tarcze i bębny hamulcowe

Firma Brembo jest czołowym producentem części zamiennych takich jak tarcze i bębny hamulcowe. Firma ta posiada w ofercie ponad 1600 pozycji, które stanowią niesamowite 98% wszystkich modeli samochodów osobowych i dostawczych, jakie obecnie poruszają się po drogach.

Textar tarcze hamulcowe - marka OE

Od 1913 roku marka Textar zajmuje czołową pozycję na rynku części na „Pierwszy Montaż” do pojazdów osobowych i użytkowych na świecie oraz odgrywa znaczącą rolę na globalnym rynku części zamiennych. Okładziny hamulcowe Textar są produkowane przez firmę TMD Friction GmbH, największego w Europie producenta okładzin ciernych. Okładziny hamulcowe Textar docenione zostały przez wszystkich liczących się producentów samochodowych i są, również na Rynku Części Zamiennych, synonimem:

  • Oryginalnej jakości
  • Bezpieczeństwa
  • Najwyższego komfortu hamowania
  • Długiej żywotności

Markę Textar rozwija i wdraża Grupa TMD Friction, ściśle współpracująca z przemysłem motoryzacyjnym w zakresie produkcji okładzin hamulcowych na Oryginalne Wyposażenie (OE) oraz na Rynek Części Zamiennych. Rozwój okładzin hamulcowych Textar pociąga za sobą równocześnie rozwój tarcz hamulcowych, jako części bezpośrednio kontaktujących się z materiałem ciernym klocków hamulcowych. Tarcze hamulcowe Textari klocki hamulcowe Textar są optymalnie dobierane i montowane w idealne pary, dlatego charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, komfortem oraz długą żywotnością.

Najlepsza z najlepszych oferta marki Textar. Montaż oryginalnych tarczy hamulcowych przeznaczonych na pierwszy montaż nie oznacza już wyłącznie zaopatrywania największych sprzedawców części samochodowych i wysokich kosztów serwisowania.

Dzięki najnowszemu produktowi w asortymencie marki Textar, tj. tarczom Textar OE Line możesz zastąpić oryginalne tarcze hamulcowe analogicznym produktem, który stanowi doskonałe uzupełnienie dla klocków hamulcowych Textar w jakości OE (ang. Original Equipment - oryginalne wyposażenie).

Tarcze hamulcowe Textar OE Line są nie tylko wytwarzane w oparciu o rygorystyczne wymogi OE, ale są wręcz identyczne z tarczami montowanymi standardowo przez światowych liderów przemysłu samochodowego. Teraz, dzięki marce Textar, po raz pierwszy tarcze te są dostępne bezpośrednio na rynku części zamiennych.

Koło z tarczą hamulcową

Zaawansowany skład kompozytowy tarczy

Nasze tarcze kompozytowe powstały, aby sprostać wymogom najbardziej zaawansowanych samochodów na świecie. Jako lider technologii stworzonej w oparciu o precyzyjne odlewy i wysokiej jakości stopy, tarcze zapewniają optymalne połączenie lekkości i siły.

Redukcja wagi samochodu o ok. 8 kg przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2. Dodatkowo, ponadprzeciętna odporność na temperaturę i na termiczne pęknięcia, sprawiają, że nasze tarcze są mocniejsze, pewniejsze i gwarantują najskuteczniejsze hamowanie.

Najszerszy asortyment OE

Nowa linia produktów Textar OE Line oferuje najszerszy wybór tarczy OE dostępnych na rynku części zamiennych - tarcze konwencjonalne, powlekane i kompozytowe - dokładnie takie, jak wskazują producenci pojazdów. Niezależnie od rodzaju samochodu, OE Line to optymalny wybór dla najwyższej jakości części zamiennych. Tarcze Textar OE Line są obecnie dostępne dla pojazdów takich marek jak: Audi, Alpina, BMW, Mercedes-Benz, Porsche, Volkswagen.