Napis Gwarancja producenta

Wahacz

Wahacze

Wahacz jest elementem zawieszenia samochodu i jednocześnie jedną z najważniejszych części tego układu. Stanowi sztywny człon mechanizmu. Wykonuje on cykliczny ruch obrotowy wokół stałej osi obrotu, przy czym ma on ograniczony kąt obrotu. Cykl pracy wahacza kończy się po wykonaniu ruchu przez wahacz i jego powrocie do pozycji początkowej. Powrót może być ruchem czynnym lub jałowym. Od osi odizolowany jest tulejami gumowo-metalowymi (silentbloki), które stosuje się w celu stłumienia drgań przenoszonych z powierzchni, po której porusza się Samochód.

Funkcje wahaczy

Wahacze zapobiegają niekontrolowanym skrętom kół. Dzięki nim zwiększa się kontrola nad ruchem pojazdu. Szczególnie przydatne są na śliskiej powierzchni ponieważ jakiekolwiek niedociągnięcia w tym przypadku mogą doprowadzić do niepożądanego ruchu pojazdu.

Wymiana wahaczy

Wahacze należy sprawdzić i w razie konieczności wymienić gdy auto samoczynnie „znosi” na boki. Wynika to stąd, że niesprawne wahacze nie przeciwdziałają zbieganiu się kół w trakcie przyśpieszania a także ich rozbieganiu oraz samoczynnemu skręcaniu. Niekontrolowane skręcanie samochodu może też świadczyć o zużyciu się lub ulegnięciu zniszczeniu sworzni lub gumowych tulei wahaczy. Wahacze należy sprawdzić po wypadku lub stłuczce. Jeżeli w jej efekcie nastąpiło zaburzenie geometrii kół, to możliwe jest, że uszkodzeniu uległy wahacze.

Więcej o wahaczach