Napis Gwarancja producenta

Drążki popychaczy

Drążek popychacza, inaczej nazywany także laską popychacza wykorzystywany jest w silnikach, w których wał rozrządu znajduje się w kadłubie, w celu przeniesienia ruchu z krzywki wału na dźwigienkę zaworową. Końcówka drążka osadzona jest zazwyczaj w dnie popychacza lub w oddzielnie wykonanym gnieździe umiejscowionym w górnej części popychacza. Projektowane są także popychacze z zamontowanym górnym denkiem, w którym osadza się dolną część drążka.

Budowa drążków popychaczy

Drążki popychaczy w płaszczyźnie poziomej mają przekrój kołowy lub pierścieniowy. Ich końce są wykończone w specjalny sposób. Mogą mieć postać grzybków lub kielichów. Wykonane są poprzez ukształtowanie materiału, z którego zrobiony jest cały drążek lub są wciskane a czasem zawalcowane. Drążki popychaczy są takie same dla zaworów dolotowych i wylotowych. Bardziej obciążone są drążki przy zaworach wylotowych. Z tego względu obliczenia dokonywane podczas projektowania są związane z nimi. Drążek popychacza zaworu wylotowego przenosi dodatkowe ciśnienie. Wynika to stąd, że w momencie otwarcia zaworu wylotowego w komorze spalania panuje jeszcze podwyższone ciśnienie, które oddziałuje na zawór.

Drążki popychaczy muszą mieć sztywność zapobiegającą ściskaniu i zginaniu, ponieważ w trakcie pracy są wystawione na działanie tego typu sił. Końcówki drążka są utwardzone, gdyż między nimi a elementami z którymi współpracują wytwarza się tarcie. Drążki wytwarzane są ze stalowych prętów lub rurek, czasem duralowych. Produkcja tych pierwszych jest mniej pracochłonna ale łatwiej ulegają odkształceniom w wyniku zginania. Dlatego stosowane są głównie w niewielkich silnikach, gdzie wykorzystuje się krótkie drążki. Ich zakończenia mogą być spęczane, a następnie utwardzane przez nawęglanie lub cyjanowanie. Drążki popychaczy wytwarzane z rurek posiadają grubości ścianek określone w normach. W dużych jednostkach napędowych stosowane są drążki składane. Ich środkowa część zrobiona jest z rury stalowej. Końcówki są na niej osadzane lub w nią wciskane. Robi się je ze specjalnie utwardzanej stali.

Zapraszamy do zakupu drążków popychaczy w naszej hurtowni znajdującej się w Szczecinie (Zachodniopomorskie) lub w prowadzonym przez nas sklepie internetowym esamochodoweczesci.pl.