Napis Gwarancja producenta

BorgWarner – producent turbosprężarek

Logo producenta turbosprężarek BorgWarner

Funkcjonujący w Polsce Oddział BorgWarner wchodzi w skład wielkiego globalnego koncernu BorgWarner Incorporated. Marka ta zajmuje się produkcją komponentów oraz systemów, o skomplikowanej technologii, przeznaczonych do układów napędowych w różnego rodzaju pojazdach. Jej flagowym produktem są turbosprężarki stosowane w motoryzacji. Technologie wdrażane przez BorgWarner przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa, a także obniżenia emisji substancji szkodliwych. Jednocześnie podnoszą komfort jazdy. Fabryka BorgWarner umiejscowiona jest na Podkarpaciu w Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis.

Polski oddział firmy – BorgWarner Poland Sp. z o.o. – zacząła produkować swoje podzespoły już w 2008 roku. Jest trzecim zakładem powstałym w Europie – przed nim zorganizowano fabryki w Niemczech oraz na Węgrzech. Zakład produkcyjny powstały w miejscowości Jesionka do dnia dzisiejszego jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie produkuje się turbosprężarki dla branży motoryzacyjnej. Ponadto warto zwrócić uwagę, że fabryka ta zaopatrzona jest w niezwykle nowoczesny park maszynowy, posiadający modernistyczne środki technologiczne. Na chwilę obecną firma BorgWarner Poland produkuje ponad milion turbosprężarek każdego roku – nie tylko dla jednostek napędowych benzynowych, ale także do silników Diesla.

W połowie roku 2012 Polski oddział firmy BorgWarner odnotował niezwykle szybki wzrost i rozbudowę. Marka systematycznie powiększała gamę swoich produktów oraz wdrażała skomplikowane technicznie prace w typie B+R. Stworzono zupełnie nowe linie produkcyjne – wiele z nich zajmowało się nie wytwarzanymi dotąd układami sterowania przekładni automatycznych, układami kontroli, a także łańcuchami rozrządu. W międzyczasie przeprowadzane były dynamiczne prace związane z budowlanką. Powstał modernistyczny obiekt, który otrzymał nazwę Centrum Badawczo-Rozwojowe Rzeszów Technical Center, a także ogromny pawilon produkcyjno-magazynowy, zajmujący przestrzeń 10,5 tysięca metrów kwadratowych. W świeżo wybudowanym centrum technicznym zatrudniono wielu inżynierów, a także konstruktorów, skupiających się na projektowaniu oraz badaniu turbosprężarek i ich podzespołów. Do pracy otrzymali przestrzeń o wielkości 6,7 tysiąca metrów kwadratowych. Znalazła się w niej między innymi zaawansowana stacja badawcza, a także pawilon testowy. Należy wspomnieć także o części biurowej w obiekcie, która także nie była mała. Budowa tej inwestycji została zakończona w kwietniu 2013 roku. Dzięki rozbudowie fabryki, zacisnęły się jej więzi z Politechniką Rzeszowską pod kątem analizy podzespołów oraz badań materiałowych. Przyjęło się, że marka BorgWarner Polska Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo przywiązujące niezwykle dużo uwagi do jakości swoich produktów.

BorgWarner Poland Sp. z o.o. to firma stosująca wysokie standardy jakości. Po kilku miesiącach funkcjonowania wdrożono System Zarządzania Jakością. W następnej kolejności wprowadzono i certyfikowano System Zarządzania Środowiskowego wg ISO 14001 oraz System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (OHSAS 18001). W niedalekiej przyszłości przedsiębiorstwo zamierza wdrożyć także Zintegrowany System Zarządzania, oparty na nowych i już istniejących procedurach. Tak szybki sukces we wdrożeniu i certyfikacji poszczególnych systemów firma zawdzięcza wykonywaniu prac na podstawie korporacyjnego systemu zarządzania produkcją, tzw. BorgWarner Production System (BWPS) – nowoczesnego, elastycznego i uniwersalnego, obecnego we wszystkich zakładach tego koncernu na całym świecie. Następne kroki podejmowane przez firmę będą dotyczyć certyfikacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Po jego wprowadzeniu powstanie jednolity i zintegrowany System Zarządzania Jakością, Środowiskiem, Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Korzyści wynikające z wdrożenia spójnego systemu to przede wszystkim zwiększenie efektywności procesów firmy, obniżenie kosztów, wzrost konkurencyjności i świadomości pracowników przy osiąganiu celów jakościowych, a także nieustanne doskonalenie. Zarówno wysoka jakość produktów, jak i efektywnych systemów zarządzania przedsiębiorstwem po raz kolejny zostały docenione przez kapitułę programu Najwyższa Jakość Quality International, która przyznała spółce w roku 2012 – już po raz trzeci – złote godło QI. Jako trzykrotny laureat firma otrzymała również Perłę Jakości.

Polski oddział firmy BorgWarner jest pracodawcą, który wywiązuje się ze wszelkich wymogów formalnych nałożonych przez przepisy prawa obowiązujące na terenie Polski i Europy. Ponadto ma przygotowany dla swoich specjalistów wyróżniający się na tle innych pakiet socjalny. Przedsiębiorstwo niejednokrotnie zostało odznaczone tytułem Odpowiedzialnego Pracodawcy – lidera HR 2012. Należy wspomnieć także o licznych akcjach charytatywnych, które są aktywnie wspierane przez przedsiębiorstwo. Należy do nich między innymi coroczne wpłacanie pokaźnych sum pieniężnych na program „Skrzydła” Caritas Polska oraz aktywna pomoc Domowi Dziecka w Strzyżewie na Podkarpaciu.

Kolejną zaletą firmy jest wspieranie społeczności uniwersyteckiej poprzez oferowanie możliwości praktyk czy staży. Absolwenci szkół wyższych mogą znaleźć pewne miejsce pracy w BorgWarner. Przedsiębiorstwo przekazuje także środki na organizacje różnych imprez uniwersyteckich. BorgWarner Polska podjęło stałą współpracę z Uniwersytetem Rzeszowskim oraz Politechniką Rzeszowską. Co roku dokłada pokaźną sumę na organizację juwenaliów. Ponadto marka jest głównym sponsorem Rzeszowskiego Automobilklubu.

Firma nieustannie się rozwija, co w połączeniu z ciągłymi inwestycjami wróży jej perspektywiczną przyszłość.