Napis Gwarancja producenta

Części Mercedes

Marka Mercedes Benz narodziła się pod koniec dziewiętnastego wieku. Jej powstanie było następstwem ciężkiej pracy dwóch wybitnych inżynierów pracujących w przemyśle motoryzacyjnym – Gottlieba Daimlera oraz Karla Benza. Mimo, że nigdy nie mieli okazji poznać się osobiście, wspólnie mieli trudny do przecenienia wpływ na postęp motoryzacji na całym świecie. W roku 1883, w wyniku współpracy Gottlieba Daimlera oraz Wilhelma Maybacha powstał pierwszy szybkoobrotowy silnik spalinowy. Następnie w roku 1885 został on oficjalnie przetestowany podczas jazdy. Zainstalowano go w drewnianym pojeździe poruszającym się na dwóch kołach. Przez wielu jest on uważany za pierwszy na świecie motocykl. Także w roku 1885, Karl Benz postanowił swój silnik umieścić na trzykołowej ramie. Niedługo potem każdy z inżynierów otworzył własną fabrykę produkującą maszyny wyposażone w silniki spalinowe. Już od roku 1886 pojazdy wytwarzane w zakładzie Daimlera posiadały cztery koła. Stały się one obiektem zainteresowania konsula cesarstwa austro-węgierskiego w Nicei, jednego z najbogatszych kupców w Europie – Emila Jellinka. Dołożył on wiele starań, aby Wilhelm Maybach wyprodukował dla niego specjalny pojazd, którego przeznaczeniem było obwożenie bogatych turystów po Lazurowym Wybrzeżu. Maszyna ta została zbudowana w niedługim czasie. Brała również udział w wielu wyścigach sportowych na całym świecie. Odniosła wiele sukcesów. W roku 1901 nadano jej imię Mercedes na cześć córki Jellinka. Samochód ten osiągnął tak wielki sukces, że sam sekretarz generalny Automobilklubu Francji - Paul Meyan, stwierdził „weszliśmy w erę Mercedesa”.

Marka Daimler Motoren Gesellshaft ciągle się rozwijała. Konstruowano wiele nowych modeli. W roku 1926 została połączona z firmą o nazwie Benz & Cie., która należała do już wcześniej wspomnianego Karla Benza. Nowo powstałemu przedsiębiorstwu nadano nazwę Daimler-Benz AF. Jednocześnie utworzono spółkę akcyjną o tej samej nazwie. Natomiast nazwę Mercedes rozszerzono o człon Benz. Tak powstał dobrze prosperujący do dzisiaj Mercedes-Benz. Profil produkcyjny firmy nie zmienił się. Kontynuowano wytwarzanie tych samych modeli. Samochody te cały czas uzyskiwały niezwykłe osiągnięcia w wyścigach sportowych. Jednym ówcześnie wytwarzanych Mercedesów był model S, zaprojektowany przez Ferdinanda Porshe, pracującego w tym czasie w jednej z fabryka Daimlera. Model ten wytwarzano od roku 1928 do 1934. W międzywojniu z taśm produkcyjnych Mercedesa zjechało wiele różnorodnych modeli. Jednym z najbardziej popularnych był pojazd wywarzany w latach 1935–1942 oznaczony symbolem 170V. Świadczy o tym liczba wytworzonych sztuk tej maszyny wynosząca ponad siedemdziesiąt cztery tysiące. W roku 1936, Mercedes jako pierwsza firma, wyposażyła osobówkę – model 260D – w silnik wysokoprężny. W dwudziestoleciu międzywojennym, koncern bardzo duży nacisk kładł także na konstruowanie i wytwarzanie różnych pojazdów użytkowych. Powstawały w tym czasie ciężarówki, ciągniki, autobusy oraz niezbyt często spotykane wtedy trolejbusy. Mercedes-Benz jakby przewidział nadchodzącą kolejną wojnę i już dwa lata przed jej rozpoczęciem rozpoczął proces produkcyjny różnych urządzeń oraz pojazdów przeznaczonych do celów militarnych.

Koncern Daimler-Benz w okresie drugiej wojny światowej był jednym z największych producentów sprzętu wojskowego. Wytwarzał między innymi różnorakie pojazdy użytkowe, a także silniki do maszyn latających. Niestety, do pracy w fabrykach wykorzystywano ludzi, którzy stali się ofiarami polityki Hitlera i zostali robotnikami przymusowymi. Współpraca z nazistami poskutkowała tym, że większość ich zakładów była systematycznie bombardowana przez wojska amerykańskie. Mimo to, już w roku 1945 skonstruowane zostały nowe w okresie powojennym ciężarówki, natomiast w roku 1947 złożono pierwsze w tym czasie pojazdy osobowe – model Mercedes 170V. W roku 1948 firma zaczęła produkować autobusy, zaś w roku 1951 ruszył proces wytwórczy nowego ciągnika Unimog. Kolejnym krokiem w rozwoju koncernu Mercedes-Benz było przejęcie niemieckiej firmy Hanamog-Henshel, w której od roku 1970 wytwarzane były nowe pojazdy dostawcze. Właściciele marki cały czas planowali odnieść sukces na rynku samochodów użytkowych. W ramach realizacji tych zamysłów utworzono w roku 1965 w Worth nad Renem najbardziej okazałe fabryki w całej Europie. Poza tym firma cały czas starała się przyczynić do rozwoju motoryzacji stosując nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Przykładem może być wyposażanie produkowanych samochodów osobowych w hydrauliczno-pneumatyczne, zapobiegające blokowaniu układu hamulcowego zawieszenia kół już w połowie dwudziestego wieku. Ponadto w okresie tym utworzona została specjalna seria prototypów, w których zamontowano silniki Wankla. Każdy model Mercedesa ma swoich wielbicieli. Wynika to między innymi stąd, że produkty spod marki Mercedes-Benz postrzegane są jako niezwykle odporne i niezawodne. Zapewne sprzyja temu także fakt, firma ta cały czas znajduje się pod skrzydłami koncernu Daimler-Benz AG, który przez wielu uważany jest za jedyny w swoim rodzaju.