Napis Gwarancja producenta

Karoseria samochodu

Karoseria jest to wierzchnia część nadwozia samochodu – można powiedzieć, że jest to jego poszycie. Jej praktycznym zadaniem jest osłanianie auta i jego użytkowników przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Karoseria pełni ponadto funkcje estetyczne. Przede wszystkim to jej ukształtowanie decyduje o końcowym wyglądzie samochodu. Ma decydujący wpływ na stylistykę pojazdu. Głównymi elementami karoserii samochodu są drzwi, błotniki, maska, pokrywa silnika, klapa bagażnika i poszycie dachu.

Produkcja karoserii

Do wytworzenia karoserii stosuję się głównie blachy stalowe. Rzadziej robi się ją ze stopów aluminium i sztucznych tworzyw. Pożądany kształt karoserii wykonanej z metalu uzyskuje się poprzez tłoczenie blachy prasą hydrauliczną. Poszczególne części karoserii mocuje się do nadwozia przy użyciu połączeń spawanych, zgrzewanych lub przy pomocy gwintów. W celu realizacji skomplikowanych specjalnych zamówień karoserię wytwarza się również ręcznie. Jednak jest to proces długotrwały i wymaga od wykonawców wysokich umiejętności rzemieślniczych.

Uszkodzenia karoserii

Jako warstwa ochronna samochodu, karoseria jest szczególnie narażona na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ponadto niekorzystny wpływ mają na nią czynniki atmosferyczne. Do najczęstszych problemów należą różnego rodzaju wgniecenia, rdza, matowienie lakieru, uszkodzenia lusterek, szyb i zderzaków. W celach estetycznych lub reklamowych, karoserię można okleić folią samoprzylepną. Stanowi ona wtedy dodatkową ochronę poszycia samochodu.

Pielęgnacja karoserii

Oprócz efektownego wyglądu, dobrze i prawidłowo umyta karoseria zapewnia również odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz wolniej się brudzi. Przy okazji warto wspomnieć, że zabrudzone światłą lub tablice rejestracyjne mogą stać się przyczyną otrzymania mandatu. Przystępując do mycia karoserii należy pamiętać, że nie zawsze można robić to w obrębie własne posesji. Wynika to z kwestii prawnych. Wiele gmin zakazuje tego rodzaju działań opierając się na Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku. Jeżeli więc z przedstawionych powodów niemożliwe jest umycie karoserii na własnym podwórku należy to uczynić specjalnej myjni. Jeśli chodzi o myjnie automatyczne to trzeba zwrócić uwagę na to, że jeżeli urządzenia czyszczące nie są utrzymywane we właściwym stanie to mogą uszkodzić karoserię. Ponadto jeżeli auto jest mocno ubłocone, wstępne czyszczenie nie usunie dokładnie brudu, który w związku z tym zostanie następnie roztarty po powierzchni karoserii, a jego drobinki uszkodzą lakier. Do zalet myjni automatycznych należy komfort i wygoda w zakresie pielęgnacji samochodu. W przypadku korzystania z nich, kierowca nie musi wysilać się fizycznie. W myjniach bezdotykowych wykorzystuje się myjki wysokociśnieniowe. Nie uszkadzają one karoserii, ale niemożność używania szczotek i gąbek powoduje, że można w tym przypadku nie doczyścić auta. Ręczne mycie karoserii jest najbardziej skuteczne ale wymaga największego nakładu pracy.

Karoserię samochodu należy myć na twardej nawierzchni – nie na piachu czy ziemi. Czyszczenie karoserii na słońcu może spowodować powstanie zacieków. Woskowanie należy przeprowadzać w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza. Nie należy myć karoserii na mrozie.