Napis Gwarancja producenta

Kierunkowskazy

Zadania kierunkowskazów

Kierunkowskazy służą do informowania innych uczestników ruchu o zamiarze zmiany kierunku jazdy przez kierowcę samochodu.

Działanie kierunkowskazów

Kierunkowskazy są tak zaprojektowane aby były widoczne w dzień i w nocy. Emitują światło błyskowe z częstotliwością od jednego do dwóch Herzów. Włączają się i wyłączają od sześćdziesięciu do stu dwudziestu razy na minutę.

Budowa kierunkowskazów

Kierunkowskazy przednie mają żarówki żółte. Ich lampy osłonięte są białą szybą. Kierunkowskazy tylne są także koloru żółtego. Zwykle stanowią część zespolonych świateł tylnych. W obydwu typach kierunkowskazów stosuje się żarówki o mocy dwudziestu jeden Wat. Zasilanie żarówek kierunkowskazów przy pomocy przerywacza elektromechanicznego jest rozwiązaniem, od którego obecnie się odchodzi. Na częstotliwość pracy tego elementu wpływ ma rezystancja zastępcza układu żarówek, dołączonych do jego styków. Jeżeli ulega ona zwiększeniu to zwiększa się również częstotliwość emitowania błysków przez obwód żarówek, w którym któraś z nich została uszkodzona. Nowoczesne rozwiązania mające na celu wymuszenie emitowania błysków opierają swoje działanie na wykorzystaniu przerywaczy elektronicznych. Są one tak skonstruowane, aby reagować na uszkodzenie żarówek w taki sam sposób jak przerywacze elektromechaniczne. Ponadto przerywacze elektroniczne generują dźwięk podobny do emitowanego przez przerywacze elektromechaniczne. Aktywność kierunkowskazów sygnalizowana jest przez migającą na desce rozdzielczej samochodu lamkę. Jest ona zielona i ma kształt strzałki. W zależności od tego czy działa kierunkowskaz lewy czy prawy jego miganie sygnalizowane jest przez lampkę prawą lub lewą.

Dodatkowe funkcje kierunkowskazów

Kierunkowskazy wykorzystywane są również jako oświetlenie ostrzegawcze. W przypadku awarii samochodu, uniemożliwiającej dalszą jazdę, przy pomocy specjalnego włącznika uruchamiane są jednocześnie kierunkowskazy po obu stronach auta. Ponadto kierowcy wykorzystują tego typu oświetlenie do podziękowań, na przykład za przepuszczenie w korku.