Napis Gwarancja producenta

Napęd hybrydowy

Działanie napędu hybrydowego w samochodzie polega na wykorzystaniu współpracujących ze sobą różnych rodzajów napędu. Najczęściej określenie to odnosi się do zastosowania w aucie silnika spalinowego oraz silnika elektrycznego.

Rodzaje napędu hybrydowego

Praca napędu hybrydowego może polegać na niezależnym wykorzystaniu silników. Jest to tzw. napęd równoległy. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość ładowania akumulatorów jednostki elektrycznej przez spalinową. Silnik elektryczny może w tej sytuacji wypełniać zadania prądnicy (generatora). Ponadto, w przypadku gdy do jazdy nie jest wymagana duża moc, lub w sytuacjach, w których nie można korzystać z silnika spalinowego, samochód wyposażony w tego typu napęd hybrydowy może poruszać się przy pomocy silnika elektrycznego. Inną zaletą tego napędu jest możliwość skorzystania z obu silników w celu na przykład uzyskania maksymalnego przyśpieszenia kiedy jest to potrzebne.

W napędzie hybrydowym szeregowym silnik spalinowy połączony jest z generatorem prądu. Prądnica ta ładuje akumulatory i zasila silnik elektryczny. W rozwiązaniu tym samochód napędzany jest tylko przez jednostkę elektryczną.

Napęd szeregowo-równoległy, czyli tzw. mieszany jest stosowany najczęściej. Jego działanie opiera się na połączeniu silnika spalinowego przy użyciu przekładni sumującej, takiej jak na przykład planetarnej, z dwoma jednostkami elektrycznymi. Każda z nich jest zarówno silnikiem jak i generatorem energii elektrycznej. Rozwiązanie takie jest wprawdzie najbardziej skomplikowane ale pozwala w optymalny sposób wykorzystać możliwości oferowane przez napęd hybrydowy.

Warto jeszcze dodać, że początkowo samochody z napędem hybrydowym dzielono na tzw. mild hybrid, czyli hybrydę łagodną oraz full hybrid, czyli hybrydę pełną. Mild hybrid charakteryzowały się zastosowaniem słabego silnika elektrycznego, którego zadaniem było tylko wspomaganie jednostki spalinowej. W samochodach określanych full hybrid silnik elektryczny mógł samodzielnie napędzać pojazd. Współcześnie stosuje się właściwie tylko rozwiązania typu full hybrid.

Odzyskiwanie energii

W samochodach z napędem hybrydowym zazwyczaj możliwe jest odzyskiwanie energii używanej do hamowania. Wykorzystuje się ją do ładowania akumulatorów.

Ochrona środowiska

Samochody z napędem hybrydowym, wydzielając mniej spalin są bardziej przyjazne dla środowiska. Jest to możliwe dzięki przejmowaniu części pracy przez jednostkę elektryczną. Szczególnie korzystne jest zastosowanie dwóch rodzajów silników w pojazdach często się zatrzymujących, do których należą na przykład środki komunikacji miejskiej. Silnik elektryczny w samochodzie lub innym pojeździe pozawala na wyłączenie silnika spalinowego w czasie postoju.

Wady napędu hybrydowego

Największą wadą napędu hybrydowego jest zajmowanie przez akumulatory i związane z nimi układy dużej ilości miejsca. Dodatkowo zwiększa to masę pojazdu. Do wad należy zaliczyć również wysoką cenę samochodu wyposażonego w napęd hybrydowy.