Napis Gwarancja producenta

Światła hamowania

Zadania świateł hamowania

Światła hamowania nazywane są również światłami STOP. Ich głównym zadaniem jest informowanie innych uczestników ruchu - jadących z tyłu – o użyciu hamulców.

Budowa świateł hamowania

Światła STOP są koloru czerwonego. Stanowią część tylnych świateł zespolonych lub mogą posiadać odrębne lampy. Żarówki umieszczone w ich lampach mają moc dwudziestu jeden Wat. Jest ona tak dobrana, aby światło nie raziło innych uczestników ruchu, szczególnie w nocy, a jednocześnie aby zapalenie lamp stopu było widoczne z odległości przynajmniej trzydziestu merów, także w słoneczny dzień. Natężenie światła emitowanego przez światła hamowania jest większe od natężenia tylnych świateł pozycyjnych. Ze względów związanych z bezpieczeństwem, nowoczesne samochody wyposażone są w dodatkowe świtało hamowania. Jest ono umiejscowione z tyłu, po środku – symetrycznie w stosunku do osi podłużnej auta, przy górnej lub dolnej krawędzi szyby. Ma ono postać linijki świetlnej. Przymocowane są do niej żarówki lub diody LED.

Działanie świateł STOP

W samochodach wyposażonych w hydrauliczny układ hamulcowy, światła hamowani a mogą być aktywowane przy użyciu wyłącznika ciśnieniowego. Jest on umiejscowiony w przewodzie, w którym płynie płyn hamulcowy. Gdy w przewodzie wzrasta ciśnienie w wyniku działania pompy hamulcowej, pod jego wpływem łączą się styki wyłącznika. Znacznie popularniejsze jest jednak rozwiązanie, w którym włącznik świateł STOP ulokowany jest przy pedale hamulca. Po zwolnieniu pedału hamulca światła STOP gasną. Należy pamiętać, że światła STOP nie włączają się podczas hamowania silnikiem, ręcznym hamulcem oraz poprzez redukcję biegów. Aby uniknąć potencjalnej stłuczki spowodowanej barkiem sygnału o hamowaniu silnikiem lub z wykorzystaniem redukcji biegów, można nieznacznie wcisnąć pedał hamulca. Nacisk musi być na tyle mocny aby włączyły się światła hamowania i jednocześnie tak lekki, żeby klocki hamulcowe nie zacisnęły się na tarczach. Postępowanie takie pozwala prowadzić samochód ekologicznie, oszczędnie i równocześnie bezpiecznie. W najnowocześniejszych modelach wprowadza się rozwiązania, dzięki którym działanie to jest zautomatyzowane.

Sprawdzanie świateł hamowania

Kontrola świateł STOP musi być przeprowadzona przez dwie osoby. Jedna z nich wciska pedał hamowania, druga natomiast obserwuje czy w tym czasie włączają się sprawdzane reflektory.