Napis Gwarancja producenta

Światła pozycyjne samochodu

W światła pozycyjne muszą być obowiązkowo zaopatrzone wszystkie samochody. W odróżnieniu od nich, światła postojowe nie wchodzą w skład obowiązkowego wyposażenia auta.

Zadania świateł pozycyjnych

Główną funkcją świateł pozycyjnych jest zarysowywanie obrysu samochodu po zmroku, w trakcie poruszania się w obszarze oświetlonym a także tam gdzie jest ograniczona widoczność. Pełnią one także zadnia świateł postojowych. W takim przypadku ich funkcją jest oznaczanie obrysu auta stojącego. Światła pozycyjne, wraz z postojowymi, odblaskowymi a także do jazdy dziennej są także światłami ostrzegawczymi. Przy dobrej widoczności powinny być widoczne w nocy z odległości trzystu metrów.

Umiejscowienie świateł pozycyjnych

W reflektorach głównych ulokowane są przednie światła pozycyjne. Jest ona ulokowana w reflektorach głównych. W przypadku gdy są one tak zaprojektowane, że posiadają oddzielne reflektory dla świateł mijania i świateł drogowych to żarówka przednich świateł pozycyjnych usytuowana jest w jednym z tych reflektorów. Tylne światła pozycyjne znajdują się w obudowie zespolonych świateł tylnych. Zawierają one również światło hamowania STOP, kierunkowskaz i światło odblaskowe. Mogą one dodatkowo mieścić w swojej obudowie lampę przeciwmgłową. W prawej lampie może znajdować się także światło cofania.

Budowa świateł pozycyjnych

Światła pozycyjne przednie są białe, tylne natomiast czerwone. Jako źródło świateł pozycyjnych przednich stosuje się żarówkę o małej mocy, nie wyższej niż pięć Wat. Światła pozycyjne tylne wyposażone są w nieduży odbłyśnik. Jest on przystosowany jednowłóknowego żarowego źródła światła. Jego moc może wynosić do czterech Wat.

Stosowanie świateł pozycyjnych

Światła pozycyjne lub postojowe należy włączyć kiedy samochód stoi w miejscu, w którym jest ograniczona widoczność, podczas zatrzymania albo postoju nie wynikającego z warunków lub przepisów ruchu. Powinno je mieć również włączone auto holowane.