Napis Gwarancja producenta

Światła przeciwmgłowe

Zadania świateł przeciwmgłowych

Funkcją świateł przeciwmgłowych jest poprawianie widoczności gdy jest ona nienajlepsza. Ułatwiają kierowanie samochodem gdy przejrzystość powietrza jest słaba. Wyposażenie samochodu w przednie światła przeciwmgłowe nie jest obowiązkowe. Auto musi być natomiast koniecznie zaopatrzone w jedno lub dwa światła tego typu z tyłu.

Budowa świateł przeciwmgłowych

Światła przeciwmgłowe mogą być białe lub żółte selektywne. Zamontowane są symetrycznie w stosunku do osi podłużnej auta. Jednocześnie ich pozycja jest niska. Odległość dolnej krawędzi od nie może przekraczać dwudziestu pięciu centymetrów. Dzięki temu emitowane przez nie promienie świetlne tylko w niewielkim stopniu odbijają się od mgły w kierunku oczu kierowców wymijanych samochodów. Zgodnie z przepisami, zasięg świateł przeciwmgłowych musi wynosić nie więcej niż trzydzieści metrów. Światło przeciwmgłowe tylne może stanowić odrębną lampę lub część tylnej lewej lampy zespolonej.

Stosowanie świateł przeciwmgłowych

Światła przeciwmgłowe przednie stosowane są samodzielnie lub wspólnie ze światłami mijania. Włącza się je przede wszystkim w trakcie jazdy we mgle. Na odpowiednio oznakowanych krętych drogach mogą być również wykorzystywane gdy widoczność jest dobra. Tylna lampa przeciwmgłowa powinna być włączona gdy widoczność spadnie poniżej pięćdziesięciu metrów.