Napis Gwarancja producenta

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia odprowadza nadmiar ciepła wytwarzanego w trakcie pracy silnika. Ma to na celu zapobiegnięcie przegraniu się jednostki napędowej. Silniki spalinowe zamieniają na pracę od 30 do 40 procent energii dostarczanej w paliwie. Jest to stosunkowo niewiele. Pozostała energia przekształcana jest w ciepło. Jego część silnik wykorzystuje do utrzymania odpowiedniej temperatury roboczej. Wydzielane ponad potrzeby ciepło można także spożytkować dodatkowo, na przykład na ogrzanie kabiny. Pozostałe od 30 do 40 procent ciepła bezproduktywnego odprowadzane jest przez układ chłodzenia.

Typy układów chłodzenia

W silnikach chłodzonych powietrzem rolę układu chłodzenia pełnią radiatory mające postać ożebrowania na cylindrach, wokół którego wymuszany jest obieg powietrza. Może się to odbywać w trakcie ruchu pojazdu poprzez owiewanie lub przez nadmuchiwanie. Wadą takiego rozwiązania jest praca elementów silnika w wyższej temperaturze. Do zalet należy prostota rozwiązania. W nowoczesnych samochodach układ chłodzenia powietrzem nie jest już stosowany. Zastąpił go układ chłodzenia cieczą. Do obniżania temperatury silnika płynem wykorzystuje się jego obieg w zamkniętym systemie. Można wyróżnić samoczynny (termosyfonowy) układ chłodzenia cieczą, w którym obieg płynu zachodzi samoczynnie zgodnie z zasadami konwekcji oraz układ chłodzenia cieczą wymuszony. W tym przypadku przepływ płynu chłodzącego w systemie wymuszany jest przez pompę cieczy. Obecnie w konstrukcjach samochodów stosuje się układ chłodzenia cieczą wymuszony.

Budowa układu chłodzenia cieczą

Układ chłodzenia cieczą składa się ze zbiornika wyrównawczego płynu, przewodów, termostatu i chłodnicy. Ponadto w bloku silnika oraz w głowicy znajdują się kanały, przez które przepływa chłodząca motor ciecz. Przed uzyskaniem przez silnik temperatury roboczej układ chłodzenia pracuje w małym obiegu. Zamknięty termostat nie przepuszcza płynu do chłodnicy. Kiedy jednostka napędowa nagrzeje się do odpowiedniej temperatury ciecz płynie również przez chłodnicę.

Zakup elementów układu chłodzenia

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór elementów ukadu chłodzenia. Dostępne są układy chłodzenia do wszystkich marek samochodów w tym do takich jak: Alfa Romeo, Audi, BMW, Chevrolet, Chrysler, Citroen, Dacia, Dodge, Daewoo, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jaguar, JEEP, KIA, Lancia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes, Mini, MG, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, SAAB, Seat, Skoda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Saab, Seat, Skoda, Smart, Subaru, Suzuki, Toyota, VW, Volvo.

W naszych zasobach posiadamy oryginalne części układu chłodzenia najlepszych światowych producentów.

Wszystkie proponowane przez nas części są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta.

Aby wybrać elementy układu chłodzenia odpowiednie dla swojego samochodu wystarczy skorzystać z wyszukiwarek znajdujących się na naszej stronie. W przypadku problemów chętnie służymy radą i pomocą.

Telefon 91 482 76 98

Email info@arwit.pl

Zapraszamy do zakupu w prowadzonej przez nas hurtowni elementów układu chłodzenia do aut niemieckich, francuskich, japońskich, amerykańskich, koreańskich i wszelkich innych.