Napis Gwarancja producenta

Wycieraczki do szyb

Wycieraczki służą do usuwania z szyb wody, śniegu, kurzu i insektów oraz innych zanieczyszczeń mogących pojawić się na w trakcie jazdy.

W samochodach zazwyczaj stosuje się dwie wycieraczki służące do przecierania szyby przedniej. Jedna z nich służy do usuwania zanieczyszczeń i odprowadzania wody z lewej części szyby, druga z prawej. Obydwie wycieraczki pracują wykonując ruch współbieżny lub przeciwbieżny. Czasami stosuje się wycieraczki różniące się długością w celu zwiększenia czyszczonej powierzchni. W niektórych samochodach występuje tylko jedna wycieraczka, poruszająca się po części okręgu. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest mimośrodowy ruch wycieraczki, którego efektem jest zwiększenie czyszczonej powierzchni szyby. W nadwoziach typu hatchback oraz kombi stosuje się dodatkową wycieraczkę na szybie tylnej.

Praca wycieraczek wspomagana jest przez spryskiwacze szyb dostarczające środki chemiczne w postaci płynu, ułatwiające usuwanie zabrudzeń takich jak błoto czy osadzający się na szybach kurz czy pył. Najczęściej spryskiwacze umieszczone są na masce samochodu ale coraz częściej zdarza się, że są zamontowane bezpośrednio na wycieraczkach. Najczęściej samochody skandynawskie i terenowe mają niewielkie wycieraczki przeznaczone do czyszczenia świateł drogowych i mijania.

Najprostsza wycieraczka składa się z długiego cienkiego paska gumy, nazywanego piórem, osadzonego na metalowym lub plastikowym trzymadle. Pióro wycieraczki może być wykonane także z silikonu lub grafitu. Może posiadać również spoiler. Ponadto zastosowanie znajdują wycieraczki bezszkieletowe oraz aerodynamiczne.

Uchwyt wycieraczki jest mechanicznie przesuwany po zewnętrznej powierzchni szyby. Dawniej wycieraczki uruchamiane były za pomocą ręcznej dźwigni znajdującej się w kabinie samochodu lub przez podciśnieniowe systemy pneumatyczne. Obecnie ruch wycieraczek wywoływany jest przez mały silnik elektryczny włączany kiedy zachodzi konieczność przez kierowcę lub w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach przez czujnik deszczu.

Pióra do wycieraczek powinny być regularnie wymieniane. Tarcie powoduje ich zużycie a tym samym, spadającą wraz z czasem użytkowania skuteczność. Wpływa to negatywnie na widoczność, a więc na bezpieczeństwo jazdy.

W naszym sklepie z auto częściami oferujemy wycieraczki do wszystkich marek samochodów - zarówno produkty oryginalne jak i wysokiej jakości zamienniki.