Napis Gwarancja producenta

Silnik krokowy HELLA 6NW 009 141-011

Hella

Silnik krokowy - HELLA 6NW 009 141-011
(Zawiera podatek VAT)
374,94 PLN
Nazwa towaru:
ZAWÓR BIEGU JAŁOWEGO FORD 2.0 94-98 SCOR
Kod towaru:
06NW009141-011
Kod producenta:
6NW 009 141-011
Producent:
HELLA
Identyfikator producenta
0002
Cena netto:
304,83 PLN
Dostępność:
0
Tryb pracy: elektryczny
Artykuł uzupełniający / informacja uzupełniająca: z uszczelnieniem
Napięcie znamionowe [V]: 12
dla numeru OE: 95WF 9F715 A
dla numeru OE: 95WF 9F715 AD
Kod EAN
4082300161014
Lista opinii

Właściwie jest to silnik regulacji prędkości obrotowej biegu jałowego. Stosowany jest w samochodach z silnikami z zasilaniem ZI i wtryskiem paliwa. Zadaniem silnika krokowego jest utrzymywanie stałej prędkości obrotowej gdy włączony jest bieg jałowy a także gdy wciśnięty jest pedał sprzęgła.

Silnik krokowy poprzez nieustanne wychylenia zależne od czynników wpływających na prędkość obrotową, głównie temperatury silnika i uchylenia przepustnicy utrzymuje stałe obroty jednostki napędowej. Odbywa się to dzięki regulacji dopływu powietrza do silnika. Silnik krokowy sprawia, że obroty nigdy nie spadają poniżej wartości minimalnej, w związku z czym motor nie gaśnie. Na przykład gdy silnik jest zimny, silnik krokowy dopuszcza do przepustnicy więcej powietrza, umożliwiając w ten sposób spalenie zwiększonej porcji paliwa a tym samym utrzymanie odpowiedniej prędkości obrotowej „na luzie”.

W trakcie jazdy silnik krokowy nieustannie zmienia swoje położenie aby nie ingerować w pracę silnika.

Funkcjonowanie silnika krokowego opiera się na mikrometrycznych ruchach wpływających na odchylenie przepustnicy. Regulacja jest elektroniczna. Opiera się na liczbie impulsów, czyli kroków, docierających do silnika krokowego z elektronicznego modułu sterującego (ECM - Electronic Control Module). Wielkość wychylenia jest zależna od liczby impulsów. Przekazywanie informacji odbywa się dzięki zastosowaniu czujników. Należą do nich czujnik położenia wału korbowego, z którego odczytywana jest prędkość obrotowa silnika oraz czujnik temperatury płynu chłodzącego. Silnik krokowy zbiera także dane dotyczące naładowania akumulatora oraz włączenia zapłonu. W przypadku gdy akumulator może się rozładować silnik krokowy jest w stanie podnieść obroty jednostki napędowej w celu jego szybszego doładowania. Często silnik krokowy jest skonstruowany tak aby pracować jeszcze przez chwilę po wyłączeniu głównej jednostki napędowej. Ułatwia to jej ponowny rozruch.

Silnik krokowy ulokowany jest zazwyczaj przy przepustnicy. Najczęściej wyposażony jest w wirnik wzbudzenia, ponadto posiada złącza elektroniczne i zawór obrotowy. Zadaniem mającego kształt grzybka zaworu obrotowego jest udostępnienie w trakcie cofania dodatkowego przelotu powietrza. Odwrócenie obrotu wynika ze zmiany biegunowości prądu elektrycznego.

Dodatkowym zadaniem silnika krokowego jest ograniczenie emisji węglowodorów. Odbywa się to poprzez zwiększenie przez ECM ilości powietrza docierającego do przepustnicy i utrzymanie mieszanki stechiometrycznej w przypadku pojawienia się zbyt dużej ilości paliwa.

Problemy z silniczkiem krokowym objawiają się gdy obroty stają się niewłaściwe. Może się na przykład zdarzyć, że na biegu jałowym samoczynnie znacząco się podnoszą. Aby wszystko wróciło do prawidłowego stanu, często wystarczy wyczyścić silnik krokowy. Jeżeli po jego wyczyszczeniu obroty wciąż nie mieszczą się w wymaganych parametrach należy odbyć kilkukilometrową jazdę. W jej trakcie silniczek krokowy dostosuje się do nowych warunków i zaadaptuje do nowych parametrów. W przypadku nieskuteczności czyszczenia silniczka krokowego dobrze jest sprawdzić czy prawidłowo działa jego elektronika. Jeżeli okaże się, że uległa ona awarii konieczne jest wymienienie całego urządzenia.

Logo producenta oświetlenia samochodowego HELLANiemiecka firma HELLA, obecnie zajmująca się produkcją części samochodowego oświetlenia, jak również elektroniki samochodowej, powstała w roku 1899. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Sally Windumuller, ówczesny założyciel zakładów BMI. W tym czasie, w mieście Lippstadt, zajął się on wytwarzaniem lamp samochodowych, latarni, klaksonów, a także sprzętu rowerowego. Wybuch II Wojny Światowej zahamował do tego czasu trwający prężny rozwój firmy. Niemniej jednak, rozsądne postępowanie umożliwiło niemieckiemu przedsiębiorstwu na odrodzenie się z dużym tempem. I tak, w roku 1951 firma HELLA uruchomiła kolejną niemiecką placówkę, zaś od roku 1961 filie dostępne są także w dalekiej Australii. W kolejnych latach w przedsiębiorstwie systematycznie rosła ilość pracowników, tak by w roku 1990 kadra osób zatrudnionych przekroczyła liczbę 20 tysięcy. Pozwoliło to firmie rozszerzyć swoją ofertę i umożliwiło podbój kolejnych zagranicznych rynków, na przykład w roku 1992 uruchomiono oddział w Europie wschodniej, i wkrótce potem w Azji. Nazwa handlowa firmy HELL wzięła swój początek od imienia żony twórcy przedsiębiorstwa, Helleny Windmuller. Podzespoły marki HELLA przed opuszczeniem fabryki podlegają skrupulatnej kontroli, jak również testom pod względem sprawności oraz efektywności działania. Niemiecka firma HELLA skupia się głównie na produkcji podzespołów do oświetlenia samochodowego oraz elektryki, również na rynek części zamiennych. W ofercie firmy znaleźć można, na przykład światła do jazdy dziennej, światła przeciwmgłowe, lampy samochodowe, a także migacze. Firma HELLA prócz zaspokajanie potrzeb rynku wtórnego prowadzi także sprzedaż modułów samochodowych wykorzystywanych w fabrykach wiodących wytwórców znanych marek, do tak zwanego pierwszego montażu.

Firma Behr Hella od wielu lat uznawana jest za czołowego dostawcę elementów zamiennych wykorzystywanych w samochodach osobowych, ciężarowych, autobusach, jak też w pojazdach specjalnych, ale również za eksperta w przedmiocie układu chłodzenia, czy systemów klimatyzacji. W roku 2005 nastąpiło połączenie dwóch cenionych niemieckich producentów – Behra oraz Hella, w wyniku którego powstała spółka joint venture, o nazwie Behr Hella Service, z centralą mieszczącą się w Niemczech. Obecnie spółka BHS jest cenionym i cieszącym się niesłabnącą popularnością wytwórcą podzespołów, jak również części układów chłodzenia i klimatyzacji na ogólnoświatowy rynek przemysłu motoryzacyjnego. Jest także niezmiernie ważnym dostawcą części zamiennych. Owe elementy firmy Behr Hella Service w branży motoryzacyjnej uznawane są za optymalne rozwiązania i części najwyższej jakości.